Strona główna
english
polski

Józef Kuraś, Ogień

Józef Kuraś, ps. Orzeł, Ogień (ur. 23 października 1915 w Waksmundzie, zm. 22 lutego 1947 w Nowym Targu) ? żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej, porucznik Batalionów Chłopskich i UB, partyzant na Podhalu w czasie II wojny światowej. Żołnierz wyklęty. Dowódca oddziału podziemia antykomunistycznego ?Ogniowców?.

Walczyliśmy o Orła, teraz - o koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor.

Tekst ulotki rozwieszanej przez żołnierzy mjr. Józefa Kurasia ?Ognia? na przełomie kwietnia i maja 1945 r. m.in. w Szaflarach i Nowym Targu.

Pliki do pobrania:

Aktualności
Pomnik w Gorcach w kształcie krzyża z partyzancką czapką wybudowała Fundacja Pamiętamy z Warszawy. Stoi na prywatnej działce rodziny Kurasiów przy szlaku na Turbacz - nad Halą Długą, na Polanie Rusnakowej. Jego uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbyło się w ramach uroczystości odpustowej pod patronatem Związku Podhalan.


Kościół św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu został wybudowany w okresie międzywojennym. Według niektórych źródeł fundacja kościoła była związana z obchodami 250 rocznicy odsieczy wiedeńskiej i zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad armią Kara Mustafy.Po rozbiciu Konfederacji Tatrzańskiej wiosną 1943 r. czynna pozostała jedynie grupa Józefa Kurasia Orła, która skupiała ludzi pracujących przy wyrębie na Hali Długiej pod Turbaczem.


Donos Stanisława Byrdaka w którym wydał kryjówkę Ognia i jego ludzi spowodował, że 21 lutego w Ostrowsku dom Zagaty, a następnie sąsiedni dom Pacha został otoczony. W trakcie walki, osaczony Ogień nie chcąc dostać się do niewoli strzelił sobie w skroń. Ranny, dowieziony do szpitala w Nowym Targu, zmarł w nim 22 lutego 1947 roku.


Józef Kuraś urodził się 23 X 1915 r. w Waksmundzie.


W lipcu 1943 r. na polanie Stawieniec doszło do połączenia grupy Józefa Kurasia z oddziałem por. Władysława Szczypki ?Lecha".