Strona główna
english
polski

Wystawy


Na wystawie w Miejskiej Galerii w Limanowej Stowarzyszenie Artystów fabs prezentuje ponad 30 prac – obrazów i rzeźb ptaków z prywatnych kolekcji.

Wystawa została zorganizowana wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Limanowej Piotr Kwit był miłośnikiem i znawcą ptaków. Dlaczego ptaki tak bardzo zachwyciły Kwita? Niewątpliwie ze względu na bogactwo ubarwienia, które inspirowało go jako malarza kolorystę, ale też jako rzeźbiarza, bo swoje rzeźby pokrywał polichromią. Kwit był znakomitym obserwatorem przyrody, umiał zauważać najdrobniejsze szczegóły ptasiego upierzenia. Przez swoją ruchliwość ptaki są trudnymi modelami, ale Kwit długo malował swoje obrazy i nie popełniał błędów. Portretował pojedyncze ptaki, przedstawiał je także w grupach, a często stanowiły one element malowanych przez artystę krajobrazów. Kwit, który mimo że tak realistycznie przedstawiał ptaki ze swego otoczenia/pleneru, czasem kreował również nowe gatunki ptaków. Możemy powiedzieć, że ptaki są wiodącym motywem w jego twórczości
Ptaki Piotra Kwita – obrazy i rzeźby

Piotr Kwit był miłośnikiem i znawcą ptaków. Dlaczego ptaki tak bardzo zachwyciły Kwita? Niewątpliwie ze względu na bogactwo ubarwienia, które inspirowało go jako malarza kolorystę, ale też jako rzeźbiarza, bo swoje rzeźby pokrywał polichromią. Kwit był znakomitym obserwatorem przyrody, umiał zauważać najdrobniejsze szczegóły ptasiego upierzenia. Przez swoją ruchliwość ptaki są trudnymi modelami, ale Kwit długo malował swoje obrazy i nie popełniał błędów. Portretował pojedyncze ptaki, przedstawiał je także w grupach, a często stanowiły one element malowanych przez artystę krajobrazów. Kwit, który mimo że tak realistycznie przedstawiał ptaki ze swego otoczenia/pleneru, czasem kreował również nowe gatunki ptaków. Możemy powiedzieć, że ptaki są wiodącym motywem w jego twórczości.

Dla Piotra Kwita – człowieka, ptaki były przyjaciółmi, a on był ich opiekunem. Wiemy, że od dziecka kochał zwierzęta, że stawał w ich obronie. W czasie okupacji niemieckiej, chronił zwierzęta gospodarskie przed przymusowym kontyngentem i ukrywał się z nimi w lasach. Przypłacił to utratą zdrowia. Kwit przez całe życie dokarmiał ptaki i wydał na to dużo zarobionych pieniędzy, których przecież tak niewiele miał. Wiemy z relacji Leszka Macaka, kolekcjonera i przyjaciela artysty, że bardziej dbał o ptaki niż o siebie. Kwit mieszkał i pracował w pokoju, którego zimą nie ogrzewał, i Leszek Macak z obawy o zdrowie Kwita podarował mu kanarka, aby Kwit zaczął ogrzewać swój pokój. Współcześnie ekolodzy określiliby Kwita „ludzką tarczą”. Kwit też tak o sobie myślał: „Żyję w przyjaźni z przyrodą, chcę przekazać jej piękno i zaapelować, aby o nią dbali”.

Piotr Kwit wiedział, że świat natury jest światem samoistnym, i człowiek nie może go zmienić w jego istocie. Był głęboko religijny, a ptaki były jego radością. „Ptaki przylatują do mnie jak do Świętego Franciszka”. Kiedy otaczająca go rzeczywistość społeczna i polityczna była pomyślniejsza, malował lub rzeźbił ptaki. Obraz „Ptaki” z 1954 roku powstał po śmierci Stalina. Zostanie on po raz pierwszy zaprezentowany publicznie na obecnej wystawie. Znaczna większość pozostałych obrazów i rzeźb ptaków powstała w okresie po wyborze św. Jana Pawła II na papieża.

Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej Stowarzyszenie Artystów fabs prezentuje 40 prac – obrazów i rzeźb ptaków z prywatnych kolekcji.

Małgorzata Sidor, Stowarzyszenie Artystów fabs

Pliki do pobrania: