Strona główna
english
polski

Wystawy

Franciszek Kwit urodził się 5 września 1924 roku w Zalesiu w rodzinie rolniczej. Rodzicami jego byli Józef Kwit i Katarzyna z Gancarczyków, którzy mieli siedmioro dzieci. Franciszek jest starszym bratem Piotra Kwita (1926–2002), wybitnego malarza i cenionego rzeźbiarza.
Franciszek Kwit założył rodzinę w przeciwieństwie do swojego brata Piotra, który całkowicie poświecił się sztuce, i całe życie zajmował się rolnictwem. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych przekazał gospodarstwo córce i zięciowi Annie i Mieczysławowi Franczykom. Już w młodości zajmował się łowiectwem, od 1966 roku jest w kole łowieckim Gorce w Kamienicy, w którym aktywnie działał. Myślistwo należy do jego wielkich pasji i jest znawcą zwyczajów dzikich zwierząt oraz ich miłośnikiem. Będąc myśliwym, nauczył się sztuki preparowania zwierząt i trofeów łowieckich. Kolekcjonował poroża zrzucane lub należące do zastrzelonych zwierząt. Należy także wspomnieć, że Franciszek Kwit w czasie II wojny światowej przez dwa lata ukrywał się przed Niemcami w lesie. Był poszukiwany, ponieważ znalazł się na liście przymusowych robotników. Był również partyzantem AK i BCh.
Rzeźbiarz Franciszek Kwit, naśladując swojego dziadka, ojca i brata, wystrugiwał małe figurki zwierząt w dzieciństwie, ale poważnie zajął się rzeźbą pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy skończył 70 lat. Na milenium 2000 roku wyrzeźbił dla kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana M. Kolbego w Zalesiu szopkę, składającą się z około dwudziestu polichromowanych figur dochodzących do jednego metra wysokości. W 2002 roku w Zalesiu przy drodze wiodącej do jego domu wybudował kapliczkę z figurą Matki Boskiej Różańcowej. W kościele w Zalesiu w bocznej kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znalazły się jego krucyfiks, płaskorzeźba św. Jana Pawła II i św. Pawła oraz róże wokół obrazu Matki Boskiej. W kościele znajduje się również feretron ze św. Florianem. W 2010 roku zaczął rzeźbić figury ptaków, które umiejscowił w swoistych scenach rodzajowych, na przykład w znalezionym gnieździe. Artysta odnajduje w naturze formy odzwierciedlające poszukiwane kształty, na przykład wspaniała rzeźba młodego jelenia naturalnych rozmiarów czy kamień w kształcie półksiężyca w kapliczce. Jego pasję łowiecką widać w niezwykłych drewnianych głowach (trofeach): rysia, koziołka i wilka, czy w drewnianym, obciągniętym skórą dziku, a także w realistycznej scenie z kunami: domową i leśną (tumak), i wydrą (którą zabił samochód). Rzeźby te są hołdem oddanym tym zwierzętom przez myśliwego-rzeźbiarza. Franciszek Kwit jest autorem ozdobnych jubileuszowych tablic koła łowieckiego na 50. i 70. rocznicę jego powstania. Jest również twórcą 80-centymetrowych figur św. Maksymiliana M. Kolbe i św. Jana Pawła II. Przede wszystkim jednak Franciszek Kwit ma wciąż plany rzeźbiarskie i w pracowni obok domu na warsztacie są nowe prace.
Zapraszamy serdecznie na wystawę. Małgorzata Sidor Stowarzyszenie Artystów fabs zaprasza na wystawę Franciszek Kwit – rzeźbiarz z Zalesia otwarcie wystawy 10 września 2017 o godz.14 sala wystawowa fabs, Zbludza 73, 34-608 Kamienica wystawa czynna do 4 października 2017 tel. 505 121 417